Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią COVID-19, w tym roku po raz szósty w Skansenie w Mniszewie został zorganizowany Piknik Militarny. Pomimo załamania pogody w sobotę, w niedzielę pogoda dopisała, co przełożyło się na duże zainteresowanie imprezą miłośników militariów.

Na uczestników pikniku czekały liczne atrakcje. Nowoczesny czołg Leopard 2, który zaprezentowała 1. Warszawska Brygada Pancerna im. Tadeusza Kościuszki, gromadził rzesze zainteresowanych. Od wczesnych godzin rannych stała kolejka chętnych, którzy chcieli zobaczyć czołg z bliska, wejść do środka i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia. Dużym powodzeniem cieszyły się również Ruchomy Warsztat Elektromechaniczny oraz Cysterna CW-10, które prezentowała 6. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej. Stoisko WOT wzbogacali żołnierze, którzy prezentowali kompletne umundurowanie i bogate uzbrojenie żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Dwa niezwykłe eksponaty przyjechały aż z Politechniki Lubelskiej – były to żuk 6x6 z uchylną kabiną, będący wywrotką oraz Rysiek- 8x8 -bezzałogowa uniwersalna platforma o wysokiej mobilności i napędzie na 8 kół.


Stowarzyszenia miłośników historii i militariów prezentowały mundury, broń oraz wyposażenie wojskowe z czasów II i I Wojny Światowej. Były wśród nich grupy, które są z nami co rok, począwszy od pierwszego pikniku, ale były też nowe grupy rekonstrukcyjne, które przyjechały do nas po raz pierwszy, aby zaprezentować swoje zbiory,dzielić się swoją pasją i wiedzą historyczną z uczestnikami. Nie zawiedli również miłośnicy starych aut, którzy licznie stawili się w Skansenie w swoich zabytkowych, militarnych pojazdach. Dzięki grupie miłośników broni, która prowadziło strzelnicę Airsoft, wszyscy chętni mieli szanse spróbować swoich sił w strzelaniu do celu. Jak co roku na pikniku nie zabrakło namiotu promocyjnego Wojskowej Komendy Uzupełnień w Radomiu. Obecni też byli zaprzyjaźnieni twórcy ludowi z Kozienic.

Nowo wybudowany w Skansenie, sprawnościowy tor przeszkód dla dzieci i młodzieży, gromadził licznych młodych poszukiwaczy wrażeń. Jego największą atrakcją była zjeżdżalnia linowa. Niesłabnącym powodzeniem cieszyła się również wieża widokowa, która niezmiennie czaruje zwiedzających wspaniałą panoramą Gminy Magnuszew oraz koryta Wisły i Pilicy, a podczas tegorocznego Pikniku Militarnego, była tłem dla romantycznych oświadczyn, które odbyły się na jej szczycie i zostały przyjęte. Młodym narzeczonym gratulujemy i mamy nadzieję, że to nie ostatnia para, która postanowi się zaręczyć na wieży widokowej w Skansenie w Mniszewie.

Atrakcje czekały, na zgromadzonych widzów, nie tylko w części napowietrznej Skansenu, ale również w budynku Centrum Kultury i Tradycji Historycznej. Można było tam zobaczyć wystawę umundurowania i uzbrojenia historycznego. A o godzinie 14.00 odbyło się odsłonięcie nowego eksponatu – motocykla K750, który został przekazany w darz przez właścicieli sklepu TOP Market - Eugeniusza Jędrzejczyka oraz Adama Jędrzejczyka. Uroczystość tą uświetnił swoją obecnością Starosta Powiatu Kozienickiego Krzysztof Wolski, który po raz pierwszy był gościem naszych uroczystości.

Oprócz wystaw stałych, które były dostępne przez cały czas trwania pikniku, nie zabrakło również atrakcji specjalnych. Już o godzinie 13.15 odbył się pokaz tresury psa wojskowego, którego poziom wyszkolenia i zdyscyplinowanie zrobił ogromne wrażenie na widzach. Kulminacją pikniku była inscenizacja historyczna, przedstawiająca wydarzenia z II Wojny Światowej, w tym mord na polskich jeńcach wojennych, łapankę mężczyzn w celu skierowanie ich na przymusowe roboty do Niemiec, egzekucję żołnierza SS, oraz walki z okupantem niemieckim o wyzwolenie polskich ziem. Narratorem inscenizacji był pan Jacek Majak. W pokazie udział wzięli członkowie Klubu Żołnierzy Rezerwy LOK im. Piotra Wysockiego w Warce, Stowarzyszenia Warecki Klub Strzelecki, Jędrzejowskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznej, Kozienickiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych, oraz jako ludność cywilna wystąpili aktorzy z Amatorskiej Grupy Teatralnej „Pasja” z Magnuszewa. Na zakończenie pikniku Ochotnicza Straż Pożarna w Chmielewie przeprowadziła pokaz ratownictwa medycznego oraz prezentację wyposażenia jednostki, w tym nowoczesnej łodzi ratowniczej. Pokaz ten został niestety przerwany przez ulewny deszcz, który padał aż do wieczora i zakończył VI Piknik Militarny.

Wszystkim tym, którzy wnieśli swój wkład w tą żywą lekcję historii i przyczynili się do wzbogacenia oferty edukacyjnej pikniku,oraz zaangażowali w jego organizację jeszcze raz serdecznie dziękujemy i mamy nadzieję, na spotkanie w przyszłym roku.


Pełna galeria zdjęć

Zdjęcia z Pikniku autorstwa Rafała Nierodzika