Obchody 76. rocznicy walk
o przyczółek warecko-magnuszewski

Tegoroczne obchody, upamiętniające walki o przyczółek warecko-magnuszewski, były wyjątkowe nie tylko ze względu na bolesny charakter tych uroczystości, ale również ponieważ odbyły się w nowym reżimie sanitarnym, spowodowanym pandemią koronawirusa. Sytuacja ta wymagała od wszystkich uczestników uroczystości dyscypliny oraz zastosowania się do nakazu dezynfekowania dłoni, zachowania odstępu społecznego lub noszenia maseczek.


1 sierpnia 2020 r. - sobota

W sobotę 1 sierpnia, odbył się V Rajd Historycznych Pojazdów Militarnych po terenie Gminy Magnuszew. 

W tym roku oprócz pojazdów historycznych, wzięły w nim udział również 2 współczesne samochody terenowe. 

Po raz pierwszy w trasę rajdu zostały włączone próby sprawnościowe, polegające na parkowaniu tyłem po łuku w trudnych warunkach terenowych, pokonaniu toru przeszkód, usytuowanego na błoniach przy Targowisku „Mój Rynek” w Magnuszewie, oraz wykonaniu skomplikowanych manewrów w terenie leśnym. Kierowcy poruszali się po terenie gminy, posiłkując się mapą zawierającą jedynie schematy skrzyżowań i kierunki jazdy tzw. Itinererem, opracowanym przez specjalistę specjalnie na potrzeby rajdu. Po drodze czekały ich zadania historyczne, które musieli rozwiązać. Nie było łatwo, często korzystali z uprzejmości naszych mieszkańców, którzy wskazywali im drogę.Wszystkie załogi dały z siebie wszystko podczas rajdu i spisały się wyśmienicie. 

O godzinie 17.00 Skansenie zawyła syrena alarmowa, upamiętniając w ten sposób „Godzinę W”- wybuch Powstania Warszawskiego. Następnie odbyło się uroczyste otwarcie nowo powstałej ekspozycji - symbolicznej barykady powstańczej oraz tablicy informacyjnej, przedstawiającej historię Powstania Warszawskiego. Ekspozycja, upamiętniająca powstanie warszawskie, ma za zadanie oddanie hołdu Powstańcom Warszawskim oraz stanowi element ścieżki dydaktycznej dla młodzieży. Wydarzeniu otwarcia wystawy towarzyszyli uczestnicy rajdu, którzy po jego zakończeniu otrzymali dyplomy, a zwycięzcy nagrody rzeczowe i puchar. O godzinie 18:30 została odprawiona Msza Święta, w kościele Świętego Józefa w Mniszewie, w intencji poległych na terenie przyczółku warecko-magnuszewskiego.

2 sierpnia 2020 r. - niedziela


Uroczystości niedzielne rozpoczęły się w Kwaterze Poległych Żołnierzy na cmentarzu w Magnuszewie o godzinie 9.00. Po powitaniu wszystkich zebranych przez Wójta Gminy Magnuszew Marka Drapałę, krótką modlitwę za zmarłych odmówił Proboszcz Parafii Magnuszew ks. Szczepan Iskra. Następnie płk Zbigniew Żurowski odczytał Apel Poległych, po którym delegacje złożyły pod pomnikiem Orła wiązanki kwiatów oraz znicze.

O godzinie 11.00 rozpoczęły się oficjalne uroczystości pod pomnikiem w Skansenie Bojowym w Mniszewie. Ponownie Pan Wójt Marek Drapała powitał gości oraz pokrótce przypomniał zebranym historię Skansenu. Apel Poległych pod pomnikiem upamiętniającym walki o przyczółek warecko-magnuszewski został odczytany przez por. Michała Urbańskiego – żołnierza 1. Brygady Pancernej im. Tadeusza Kościuszki. Następnie głos zabrał nadleśniczy Jan Chryzostom Czachowski, który przedstawił historię działań wojennych na przyczółku warecko-magnuszewskim.Po tym wystąpieniu przyszedł czas na złożenie wiązanek oraz zniczy przez delegacje zgromadzone na uroczystości. Uroczystość zakończyła się poprzez zrzuceniem wiązanki z biało-czerwonych kwiatów z lecącego samolotu przez Macieja Prandotę , który w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku, jako żołnierz Wojska Polskiego brał udział w budowie Skansenu.

Po części oficjalnej zgromadzeni goście mogli udać się na zwiedzanie Skansenu. W części napowietrznej oprócz stałej wystawy można było podziwiać również stoisko edukacyjne i wyposażenie bojowe42 Bazy Lotnictwa Szkolnego w Radomiu, stoisko edukacyjne Wojskowej Komendy Uzupełnień w Radomiu, stanowisko rekonstruktorów z Warki i Kozienic , prezentujące umundurowanie i uzbrojenie z okresu II Wojny Światowej oraz grupy wystawę historycznych pojazdów militarnych z Willys – Jeep Club Polska.

Mamy nadzieję, że kolejne rocznice nie będą się odbywać w cieniu epidemii koronawirusa. Zaś wszystkim którzy wzięli udział w tegorocznych obchodach, upamiętniających walki na terenie przyczółku warecko-magnuszewskiego, bardzo dziękujemy i już dziś zapraszamy na przyszły rok do Skansenu Militarnego w Mniszewie.