Mamy nadzieję, że po tym hasłem już co roku w sierpniu odbywać się będą szczególne spotkania, których przewodnią myślą będzie pamięć o żołnierzach poległych w walce o wolność naszej ojczyzny. W tym roku zaplanowane zostały dwudniowe uroczystości, które zgromadziły licznie mieszkańców i gości.
W sobotę 6 sierpnia 2016r. w rocznicę walk na przyczółku warecko-magnuszewskim w Skansenie Bojowym I Armii Wojska Polskiego w Mniszewie odbyło się spotkanie miłośników historii. Wydarzeniu towarzyszył I Rajd pojazdów militarnych szlakiem miejsc historycznych na terenie gminy Magnuszew. Miejscem startowym był Skansen w Mniszewie a następnie rajd ruszył w kierunku Magnuszewa nadwiślańskim szlakiem przez Rękowice, Gruszczyn, Chmielew i Kępę Skórecką i Przewóz. Zatrzymał się w Latkowie na wiślanych wydmach. Uczestnicy rajdu odwiedzili Kwaterę Poległych na cmentarzu parafialnym w Magnuszewie oraz Mauzoleum w Studziankach Pancernych. Około godziny 16.00 uczestnicy rajdu wrócili na Skansen. Pojazdy jadąc przez poszczególne miejscowości budziły ciekawość wśród okolicznych mieszkańców. Wśród uczestników rajdu byli przedstawiciele Stowarzyszenia Willys Jeep Club Polska oraz kolekcjonerzy, mający w swoim posiadaniu perfekcyjnie zachowane militarne samochody różnej marki. W rajdzie brał udział także motocykl z koszem, dzielnie dotrzymujący tempa czterokołowcom
Gośćmi „Spotkania na przyczółku” byli też przedstawiciele grupy Rekonstrukcji Historycznej Warka oraz Stowarzyszenia Warecki Klub Strzelecki, którzy przybyli przebrani w mundury I Armii Wojska Polskiego oraz armii radzieckiej. U ich boku można było zobaczyć autentyczne uzbrojenie z tamtego okresu, które wzbudzało ogromne zainteresowanie zarówno wśród dzieci jak i dorosłych, którzy chętnie oglądali prezentowaną przez rekonstruktorów broń, wypytując o szczegóły.
Ciekawość zwiedzających wzbudzała również, usytuowana na terenie leśnym Skansenu, wykonana według sztuki wojennej drewniana ziemianka - stanowisko obrony. Pomysłodawcami i budowniczymi, którzy wiernie odtworzyli model ziemianki budowanej przez żołnierzy podczas II Wojny światowej, są rekonstruktorzy Warki wraz z rodzinami. Bezinteresownie, bez względu na pogodę, dzielnie pracowali trzy dni, ręcznie kopiąc ziemię i układając żerdzie i worki z piaskiem. Efekt ich pracy można nie tylko podziwiać, ale też wejść do środka i doświadczyć w jakich warunkach wojsko funkcjonowało w tamtych czasach.
O godzinie 1800 sala muzealna Centrum Kultury i Tradycji Historycznej zamieniła się w salę projekcyjną. Widzowie licznie zgromadzili się na emisji filmu udostępnionego nam przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych z Warszawy pt. „Karbala” w reżyserii Krzysztofa Łukaszewicza,opowiadającego historię żołnierzy Kontyngentu Pokojowego w Iraku.
Całości dopełniała unikatowa i bardzo ciekawa wystawa materiałów historycznych związanych z historią walk o przyczółek warecko-magnuszewski. Znalazły się na niej okolicznościowe karty pocztowe z zachowanymi pieczęciami, autentyczne świadectwa uczestnictwa żołnierzy biorących udział w walkach na przyczółku warecko magnuszewskim, relacje prasowe dotyczące obchodów rocznic bitwy pod Studziankami począwszy od 1964 roku oraz zdjęcia z organizowanych uroczystości. Tych unikatowych zbiorów użyczył nam kozienicki pasjonat historii i znany kolekcjoner Pan Bogusław Górniak, który również był gościem spotkania.
W niedzielę 7 sierpnia Skansen był miejscem I części uroczystości 72 rocznicy bitwy pod Studziankami, która następnie była kontynuowana przy Pomniku Mauzoleum w Studziankach Pancernych. W towarzystwie asysty honorowej i orkiestry wojskowej delegacje kombatantów oraz instytucji i placówek edukacyjnych z terenu powiatu kozienickiego złożyły kwiaty pod pomnikiem
upamiętniającym walki o utrzymanie i poszerzenie przyczółku warecko-magnuszewskiego w Mniszewie, a apel poległych i salwa honorowa wzbudziły łzy wzruszenia.