W dniach 6-7-8- lipca 2018 r.pod hasłem: Śladami historii Niepodległej, w Skansenie Bojowym w Mniszewie, odbył się IV Piknik Militarny. Przez trzy dni na miłośników militariów i historii naszego kraju oraz ich rodziny czekało wiele atrakcji. Wystawa zabytkowych pojazdów militarnych, jak również mundury i broń prezentowana przez kolekcjonerów i grupy rekonstrukcyjne, już od piątku przyciągała pasjonatów motoryzacji,
W sobotę ekspozycja współczesnego sprzętu bojowego - czołg Leopard, Bojowy Wóz Piechoty, Samobieżna haubica 2S1  Goździk zaprezentowana przez I Warszawską Brygadę Pancerną im. Tadeusza Kościuszki z Wesołej tłumnie przyciągała dorosłych  i dzieci, dla których możliwość obejrzenia od środka sprzętu wojskowego dostarczyła nie tylko ogromnych wrażeń, ale przede wszystkim wiedzy na temat współczesnego wyposażenia polskiej armii. Bardzo ciekawie zaprezentowało profil swojej jednostki WKU z Radomia oraz Wojska Obrony Terytorialnej.


Centrum Szkolenia Policji w Legionowie-Zakład Kynologi Policyjnej w Sułkowicach, zaprezentowało pokaz szkolenia i tresury psów policyjnych. Pokaz posłuszeństwa i tresury psów bez kagańca uzmysłowił nam, jaką siłą może być dobrze wyszkolony pies, pełnoprawny funkcjonariusz - partner policjanta.


Kolejną ciekawą atrakcją były pokaz ratownictwa drogowego, zrealizowany przez Jednostkę Ochotniczej Straży Pożarnej z Magnuszewa. Możliwość obejrzenia wyszkolenia strażaków ochotników w symulowanej akcji ratowania poszkodowanego, uwięzionego w samochodzie, który uległ wypadkowi, była dla widzów ogromnym przeżyciem. Ale przy okazji mogli się oni przekonać, że współczesne jednostki OSP dysponują doskonałym, nowoczesnym wyposażeniem i umiejętnościami. Zarówno bardzo dobrze wyposażony nowy samochód strażacki, jak też sprzęt ratowniczy, którym posługiwali się druhowie, wzbudził szacunek i zaufanie u widzów.


Śpiew pieśni patriotycznych przy ognisku, element sobotniego wieczoru, przeniósł słuchaczy w dawne czasy i przywołał obrazy z wojennych dziejów naszej ojczyzny.

Niedziela wraz z piękną pogodą przyciągnęła jeszcze więcej zwiedzających, na których czekały liczne wystawy: zabytkowego i współczesnego uzbrojenia (Fabryka Broni „Łucznik” z Radomia, Rosomak z Warki) wyposażenie i umundurowanie prezentowane przez liczne Grupy Rekonstrukcji Historycznej (Kozienickie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej, Stowarzyszenie Warecki Klub Strzelecki, Grupa Rekonstrukcji Historycznej Warka, Klub Miłośników Historii Warszawa, Kawaleryjskie Stowarzyszenie Beliniak) zbiory muzeów (Dęblin, Józefów) oraz prywatnych kolekcjonerów. Strzelnica ASG, prowadzona przez grupę Redberet z Warszawy, gdzie zwiedzający mogli szkolić swój kunszt strzelecki, cieszyła się od godziny 10.00 do godz. 17.00 niezmiennym zainteresowaniem.

Mieliśmy okazję obejrzeć pokaz szermierki sportowej oraz szermierki na bagnety w wykonaniu GRH III Okręgu Policji Państwowej z Radomia oraz widowisko strzelania z armaty w wykonaniu Muzeum 2 Korpusu Polskiego w Józefowie a także inscenizację walk wojsk polsko-radzieckich z wojskami niemieckimi z udziałem członków grupy teatralnej Pasja z Magnuszewa, która wcieliła się w rolę ludności cywilnej.


Głośne oklaski zebrał zespół wokalno-instrumentalny Air Band z Góry Kalwarii, który wystąpił ze swoim patriotycznym repertuarem.

Uczestnicy Pikniku mogli podziwiać piękne rękodzieło zaprezentowane przez twórców regionalnych oraz skosztować domowych przysmaków, przygotowanych przez Panie z Klubu Aktywnych Kobiet.

Na zakończenie pikniku Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie, w sali muzealnej Skansenu Bojowego, zaprezentowała swój cykl filmów „POLSKA NIEPODLEGŁA- historia w ożywionych obrazach”, który cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem widzów.

Nie zabrakło również wojskowej grochówki oraz pieczonego ziemniaka a także atrakcji dla dzieci.

Wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia Pikniku bardzo serdecznie dziękujemy i wszystkich zapraszamy za rok na kolejny V Piknik Militarny.


Galeria zdjęć z IV Pikniku Militarnego


Filmy przygotowane przez TV Nasz Powiat oraz Kronikę Kozienicką.