Niepodległość i wolność nigdy nie są dane raz na zawsze(...)”


Tradycyjnie od wielu lat obchodzimy uroczyście rocznicę walk na przyczółku warecko-magnuszewskim. Od 2016 roku obchody te mają charakter trzydniowy i przebiegają pod hasłem ”Spotkajmy się na Przyczółku”. Już w piątek, 4 sierpnia przybyła do nas duża grupa miłośników zabytkowych pojazdów militarnych, która 5 sierpnia w sobotę, uczestniczyła w rajdzie po terenie Gminy Magnuszew- śladami miejsc pamięci narodowej.

Widzowie w sobotę, mogli oprócz pojazdów militarnych, obejrzeć kolekcje zbiorów militarnych a także Bojowy Wóz Piechoty, prezentowany przez 1 Warszawską Brygadę Pancerną im. Tadeusza Kościuszki.

W niedzielę o godzinie 12.00 odbyły się oficjalne uroczystości rocznicowe, pod pomnikiem w przydrożnej części Skansenu, z udziałem pocztów sztandarowych i delegacji z kwiatami z instytucji i organizacji z terenu powiatu i okolic. Modlitwę odmówił ksiądz kanonik Florian Rafałowski. Jednym z punktów uroczystości były przemówienia okolicznościowe gospodarzy i zaproszonych gości oraz wręczanie odznaczeń.

Wójt gminy Magnuszew Marek Drapała z rąk Prezesa Zarządu Głównego Związku Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego płk Wiesława Korgi oraz Prezesa Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego Związku Weteranów i Rezerwistów WP płka Władysława Dobrzańskiego otrzymał Krzyż w stopniu komandorii "Weteranom WOP, Rezerwistom SG, Sympatykom" oraz z okazji awansu na stopień Generała Brygady Korpusu CSLI Sił Powietrznych w Polsce list gratulacyjny od Ireny Bielawskiej prezesa Lokalnej Grupy Działania Puszcza Kozienicka.

Oficjalna uroczystość zakończyła się wspólnym odśpiewaniem, wraz z zespołem Melodia, pieśni patriotycznej - „Modlitwa obozowa”, oraz krótką prezentacją pieśni żołnierskich w wykonaniu Kapeli Sztajer. 

 

Następnie uczestnicy uroczystości mogli wziąć udział w Pikniku historycznym, na którym zaprezentowali się rekonstruktorzy z Kozienickiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych, GRH Stowarzyszenie Warecki Klub Strzelecki, Grupa rekonstrukcji Historycznej Warka, Jędrzejowska Grupa Rekonstrukcji Historycznej, Rosomak. Oraz kolekcjonerzy pojazdów Militarnych. Nie zabrakło też występów muzycznych na scenie w wykonaniu zespołów, które już wcześniej zaprezentowały się w części oficjalnej. O godzinie 14.30 odbyła się inscenizacja wydarzeń wojennych z udziałem ludności cywilnej, zakończona potyczką wojenną między oddziałami niemieckimi i polskimi. W postacie żołnierzy wcielili się rekonstruktorzy z GRH SWKS Warka, GRH Jędrzejów, GRH Warka a ludność cywilną zagrali członkowie Amatorskiej Grupy Teatralnej Pasja z Magnuszewa oraz Kapeli Sztajer. Komentarz czytał Kamil Zieliński.


Poniżej można obejrzeć pełne galerie zdjęć z tego wydarzenia:

Galeria zdjęć z II Rajdu Historycznych Pojazdów Militarnych

Galeria zdjęć z Uroczystych Obchodów 73. Rocznicy Bitwy pod Studziankami i Walk o Przyczółek Warecko-magnuszewski

Galeria zdjęć z II Spotkania na Przyczółku - części Piknikowej