W ostaniach latach obserwujemy ogromny wzrost zainteresowania wszystkim, co wiąże się z historią obronności kraju. Rekonstrukcje wydarzeń historycznych oraz uroczystości rocznicowe z udziałem wojska, gromadzą rzesze widzów.

Gmina Magnuszew, rejon o tragicznej wojennej historii, jako nieliczna posiada wyjątkową pamiątkę po wojennych wydarzeniach w postaci Skansenu Bojowego I Armii Wojska Polskiego. W jego skład wchodzi 8 hektarowy, piękny leśny teren, na którym znajduje się prawdziwe uzbrojenie z okresu II Wojny Światowej, w tym dwa czołgi T-34, oraz infrastruktura w postaci okopów, transzei i zasieków, oraz nowo wybudowany budynek muzealny -Centrum Kultury i Tradycji Historycznej, w którym są gromadzone i wyeksponowane mniejsze eksponaty militarne.

Skansen jest miejscem chętnie odwiedzanym przez turystów, zarówno tych indywidualnych, jak też przez grupy dzieci i młodzieży. Ciekawość budzą zgromadzone eksponaty oraz ładnie ukształtowany sosnowy las, który jest idealnym miejscem do odpoczynku i spacerów.

Z myślą o turystach, miłośnikach militariów, staramy się wzbogacić ofertę Skansenu o ciekawe cykliczne wydarzenia. Na stałe wpisał się w kalendarz działań Skansenu Piknik Militarny, który w niedzielę 3 lipca 2016 roku, zorganizowany został już po raz drugi. Patronat nad nim objął Szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Warszawie płk Dariusz Kuleta.

Teren Skansenu w tym dniu stał się wielkim obozowiskiem. Udział w nim wzięło wielu ciekawych wystawców, a wydarzenia działy się jednocześnie w wielu miejscach. W budynku muzeum stacjonowała grupa żołnierzy z 42 Bazy Lotnictwa Szkolnego z Radomia, z niezwykle atrakcyjną ekspozycją. Tu amatorzy lotnictwa mogli popróbować swych sił na profesjonalnym symulatorze lotów i spotkać się z pilotem wojskowym, akurat w tym przypadku panią pilot. Sekcja spadochronowa służyła ciekawymi informacjami na temat budowy spadochronu i bezpiecznych skoków spadochronowych oraz możliwością przymiarki wojskowego spadochronu. Największym jednak powodzeniem cieszył się „Cyklop”-urządzenie treningowe do strzelania. Celnych strzałów z profesjonalnej broni i z rożnych pozycji próbowali i dorośli i dzieci.

Drugą ciekawą atrakcją w muzeum była obecność charakteryzatorki filmowej, na co dzień pracującej na planie filmowym w Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie, która wykonywała charakteryzacje wojenne uczestnikom Pikniku. Wytwórnia Filmów DiF przeprowadziła także w budynku muzeum projekcję filmu „My Cichociemni. Głosy żyjących”, w reżyserii Pawła Kędzierskiego.

Na terenie leśnym skansenu, stoisko wystawowe poświęcone historii Cichociemnych i żołnierzom jednostki specjalnej GROM, zaprezentowali muzealnicy z Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Znajdowały się na nim eksponaty i pamiątki związane z historią Cichociemnych, jak również współczesne mundury jednostki specjalnej GROM.

Piękną wystawą mundurów i pokazem strzelających przedwojennych rowerów, przyciągało widzów stoisko III Okręgu Policji Państwowej z Radomia. A pokaz szermierczy w ich wykonaniu wzbudził zachwyt zarówno u dzieci jak i dorosłych.

Pokaz szarzy ułańskiej, przedstawiony przez 22 Pułk Ułanów Podkarpackich z Garbatki Letnisko, tak jak w zeszłym roku miał swoich wielbicieli. Nie brakowało również chętnych do przejażdżek w ułańskim siodle.

Usytuowane w lesie obozowisko wojskowe Muzeum 2 Korpusu z Józefowa Koło Otwocka, z namiotami, uzbrojeniem, szpitalem polowym, sztabem wojskowym i armatą polową, prezentowało się tak realistycznie, jakbyśmy zatrzymali się w czasie. Podobnie wiarygodnie wyglądali rekonstruktorzy z Kozienickiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej okopani w lesie, przykryci pałatkami i brezentem przed padającym deszczem. Odziani w Mundury Wojska Polskiego z 1939 roku oraz mundury legionistów i niemieckiej armii, uatrakcyjniali piknik przewożeniem uczestników repliką niemieckiego motocykla z koszem na bazie K 750.

Grupa Rekonstrukcji Historycznej Warka, adekwatnie do miejsca w którym się znaleźli wystąpiła w mundurach i uzbrojeniu I Armii Wojska Polskiego, której wiarygodności dodawał samochód wojskowy. W zielonych pelerynach i hełmach, tworzyli niesamowity klimat 1944 roku.

Grupa Rekonstrukcji Historycznej, która przyjechała aż z Jędrzejowa budziła ciekawość ze względu na oryginalne mundury niemieckiego wojska z okresu II Wojny Światowej. Zainteresowania mieli możliwość obejrzenia i dotknięcia wystawionej przez kolekcjonerów: grupę Rosomak i SWKS Warka, pięknie zachowanej broni czarnoprochowej oraz współczesnej i historycznej broni palnej długiej i krótkiej.

Uzupełnieniem wystaw była ekspozycja samochodów wojskowych. Mogliśmy podziwiać w pełni sprawne, jeżdżące po lesie, zabytkowe pojazdy militarne, które chętnie zabierały na przejażdżkę pasażerów.

Oprócz historycznego uzbrojenia i umundurowania podczas Pikniku zaprezentowano pokaz nowoczesnego pola walki. Grupy ASG Reedberet Warszawa i Skot Kozienice, zainicjowały krótką inscenizację, obrazującą odbijanie zakładnika z rąk terrorystów. Przedstawiły też współczesne umundurowanie żołnierzy polskiej, amerykańskiej i rosyjskiej armii.

Przez cały czas trwania Pikniku do dyspozycji uczestników była strzelnica ASG. Chętnych do strzelania do tarczy nie brakowało.

Ciekawostką Pikniku był pokaz składania i starów rakiet modelarskich z silnikiem.

Do służby wojskowej, zachęcali Przedstawiciele Wojskowej Komendy Uzupełnień z Radomia, którzy podczas Pikniku wystawili swoje stoisko promocyjne, i udzielali wszelkich informacji na temat rekrutacji i przebiegu zawodowej służby w Wojsku Polskim.

Klimat wojskowy podtrzymywały też zespoły muzyczne Gościnnie występujące Praskie Małmazyje oraz rodzima Melodia, przypomniały stare wojskowe pieśni, które śpiewali razem z nimi wszyscy uczestnicy Pikniku. Całości obrazu dopełniali twórcy regionalni oraz wolontariuszka malująca na dziecięcych twarzach wojskowy kamuflaż oraz panie z Klubu Aktywnych Kobiet, zapraszające uczestników na pajdę żołnierskiego chleba ze smalcem.

Tegoroczny Piknik mimo porannych opadów deszczu był udany i bogaty w atrakcje. Zapraszamy do odwiedzania Skansenu a szczególnie w sobotę 6 sierpnia. Od godz.13.00 będzie można oglądać wystawy broni, rekonstruktorów i grupy paramilitarne a o godz. 18.00 zapraszamy na emisję filmu „Karbala” reż. Krzysztofa Łukaszewicza.