„ Nigdy nie możemy zapomnieć tej strasznej lekcji historii (…)”

Obchody rocznicy bitwy o przyczółek warecko-magnuszewski w Gminie Magnuszew

Po raz trzeci obchody rocznicowe odbywały się pod hasłem „Spotkajmy się na Przyczółku”. Uroczystości trwały 2 dni. W sobotę 11 sierpnia o godz. 11.00 ze Skansenu w Mniszewie wyruszyło 15 zabytkowych pojazdów militarnych z załogami, na 60 kilometrowy rajd po Gminie Magnuszew –„Śladami historii”.   Uczestnicy, jadąc według mapy, mieli odwiedzić miejsca pamięci i odpowiedzieć na serię pytań związanych z historią naszego terenu. Na zwycięzców czekał Puchar ufundowany przez wójta gminy oraz pamiątkowe medale i breloczki patriotyczne.

Walka o zwycięstwo była trudna, ze względu na padający deszcz, błoto na polnych drogach i nieznajomość terenu. Ale w uczestnikach była ogromna wola walki i chęć poznania naszych dziejów. Wszyscy ukończyli rajd z powodzeniem.Jednak zwycięska załoga była tylko jedna. Mimo trudnegoterenu i złych warunków atmosferycznych, odnaleźli wszystkie historyczne miejsca,odpowiedzieli na wszystkie pytania a tym samym dokładnie poznali historią naszej gminy. Pozostali uczestnicy byli z tyłu tylko o krok.

W sobotę o godzinie 15.00 w budynku Centrum Kultury i Tradycji Historycznej odbył się II Przegląd Pieśni Patriotycznej Seniorów Ziemi Radomskiej. Do Przeglądu zgłosiło się 13 zespołów (łącznie 138 osób) i wszystkie zaprezentowały pieśni śpiewane przez żołnierzy w różnych okresach naszej historii. Występom, dla których tłem były eksponaty muzealne i stare wojenne fotografie,towarzyszył podniosły nastrój i wzruszenie. Ta szczególna atmosfera udzieliła się i wykonawcom i gościom Przeglądu, którzy w skupieniu uczestniczyli w spotkaniu.


Oficjalne obchody 74. Rocznicy walk o przyczółek warecko-magnuszewski w Gminie Magnuszew

Tradycją jest, że co roku w gminie Magnuszew, przy współpracy ze Starostwem Powiatowym w Kozienicach, odbywają się oficjalne uroczyste obchody upamiętniające tragiczne wydarzenia, które miały miejsce w czasie obrony przyczółku warecko-magnuszewskiego.

W niedzielę 12 sierpnia o godzinie 12.00 odbyły się oficjalne uroczystości rocznicowe przed pomnikiem w Skansenie w Mniszewie. Uroczystości uświetnili swoją obecnością żołnierze Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego – w skład którego, oprócz asysty honorowej, weszli też trębacz i werblista oraz 1 Brygada Pancerna im. Tadeusza Kościuszki z Wesołej, licznie przybyły również poczty sztandarowe oraz delegacje z kwiatami z organizacji kombatanckich,instytucji i stowarzyszeń z terenu powiatu i okolic. Modlitwę odmówił ksiądz kanonik Florian Rafałowski – ksiądz sybirak urodzony w Pińsku. Następnie wszystkich zgromadzonych na uroczystości powitał Wójt Gminy Magnuszew – Marek Drapała. Kolejnym punktem uroczystości były przemówienia okolicznościowe zaproszonych gości oraz wręczanie odznaczeń. Wójt Gminy Magnuszew otrzymał Złotą Odznakę nadaną przez Kapitułę Stowarzyszenia Konfraterni Mazowieckiej Odznaki Św. Floriana Mazovia za działalność na rzecz społeczeństwa i tworzenia inicjatyw nawiązujących do idei niepodległości. Członkowie Związek Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego im. Franciszka Gągora- płk Wiesław Korga i płk Zbigniew Żurawski na ręce wójta gminy przekazali do zbiorów muzealnych skansenu poświęconą ziemię z Katynia.

Oficjalna część uroczystości zakończyła się krótkim wystąpieniem Klubu Seniora „Weteran” Chór Jedynka z Radomia. Następnie goście mieli możliwość wzięcia udziału w pikniku historycznym, który odbył się w części napowietrznej Skansenu. Piknik rozpoczął się kontynuacją koncertu Klubu Seniora „Weteran”.

Po koncercie odbyła się inscenizacja potyczki wojennej w wykonaniu Stowarzyszenia Warecki Klub Strzelecki, Grupy Rekonstrukcji Historycznej Warka oraz Jędrzejewskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznej oraz aktorów z Amatorskiej Grupy Teatralnej „Pasja”, działającej przy Gminnej Bibliotece Publicznej – Centrum Kultury w Magnuszewie.

Przez całą niedzielę dla gości i zwiedzających Skansen dostępne był rozliczne atrakcje, m.in. tor do jazdy zdalnie sterowanymi samochodzikami udostępniony przez firmę RC for Fun, stoiska przygotowane przez wojsko, grupy rekonstrukcyjne i miłośników militariów, wystawa zabytkowych samochodów militarnych oraz stoiska handlowe i gastronomiczne. Szczególnie pięknie prezentowała się ekspozycja Kozienickiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej, budząc duże zainteresowanie zwiedzających.

Wszystkim którzy wzięli udział w tegorocznych obchodach upamiętniających walki na terenie przyczółku warecko-magnuszewskiego bardzo dziękujemy i już dziś zapraszamy na przyszły rok do Skansenu Militarnego w Mniszewie.


Pełna galeria zdjęć z tego wydarzenia.